Brukar det inte låta så?
"När jag var barn då fick vi minsann gå till skolan och pulsa i djupsnön fast det var trettio grader kallt. Det var fyra kilometer dit och sju kilometer hem och sen fick vi börja med att slå hål på isen i vattenhinken och bära in ved så vi kunde elda i skolsalen"
Så går det inte till idag, som tur är. Men den senaste tiden har det snöat rätt ordentligt. Faktum är att jag aldrig har sett så mycket snö i Sundsvall sedan vi flyttade hit. Jag vet inte ens om jag sett så mycket snö utanför fjällvärlden. Jo, möjligen en vinter i Östersund när snön nästan gick upp till garagetaken. (Med nyktra glasögon på, så misstänker jag att det var plogvallarna som gick upp till garagetaken, inte den snö som fallit naturligt.)
Förra veckan gick jag ut på torsdagkvällen för att skotta upp stigen över gräsmattan som barnen tar till skolan varje morgon, för att slippa gå via bilvägen (som saknar trottoar även på sommaren).Tre spadtag djupt hade det blivit bara över dagen. Gången hade drevat igen totalt. Till slut var jag framme vid häcken. På andra sidan häcken kommer barnen ut till en ordinarie gångväg, som plogas med traktor. Nämnda traktor hade mycket tjusigt skottat upp en stor snöhög precis där jag tänkte att ungarna skulle gå ut.
"Nåja", tänkte jag, "har de kommit såhär långt så är det ju bara att klättra över snöhögen, barn fixar ju allt, bara det är lite roligt och involverar klättring"
Men för säkerhets skull testade jag själv. Det var ju helt hopplöst! Det bar ju ingenting! Jag sjönk igenom till midjan och fick kämpa för att komma loss. Och sånt ska man ju inte utsätta ätteläggen för mellan frukost och skolstart, så det fanns ju bara en utväg, och det var att gräva tunnel.
Maken undrade nog vart jag hade tagit vägen, för jag blev borta länge. Jäklar så roligt det var! Jag har definitivt inte grävt snötunnel genom snöhög sedan tidigt 80-tal, men det var ju jättekul! Snön var lagom packad så att den höll ihop, men ändå lät sig grävas i.
Kul för barnen morgonen efter. Jag följde med för att föreviga, och för att kontrollera att inte tunneln rasade. Lite mor av min tid är jag ju.
På väg, med skridskorna i påsen (givetvis hade skridskobanan snöat över så att det inte blev någon åkning)
Får man plats med hela packningen i tunneln?
Jupp! Båda barnen lyckligt ute på andra sidan.
Kul i alla fall med snötunnel till skolbussen!
Heja mamman!
Vintern är underbar!!
Pär