Kaliumpermanganat

Apoteket

Kaliumpermanganat kan du köpa på apoteket. De kan dock bli misstänksamma ifall du vill köpa några större kvantiteter (<500g ca). Det är ett starkt oxidationsmedel, vilket leder till att det blir ganska explosivt med vissa andra kemikalier (bla, halstabletter har jag för mig?), så vad det tror är att du ska spränga något, men då är det bara att säga att du ska använda det för sårtvätt. Jag antar att du har läst i någon skojig bok (Wiseman?) att man kan rena vatten och greja. Det fungerar och används (användes?) som desinfektionsmedel på till exempel liggsår, och i starkare koncentrationer även som fungicid (svampdödare tex fotsvamp). I vattenreningssyfte har jag hört en del som är skeptiska. Det dödar visserligen en hel del bakterier, men man kan nog inte ta för mycket i vattnet för det kanske kan vara svårt att få bort, och mna vill nog inte få bort hela tarmfloran? En svensk bok sa att man kan ta en knivsudd på nån liter vatten och efter ett tag vispa runt med lite rena blad för att få bort överskott av kaliumpermanganat.

Ifall du vet något annat så får du jättegärna skriva in det i forumet, för jag har nämligen en burk stående som jag inte riktigt vågat/behövt använda ännu.
 
urlakning av lav eller? + vattenrening med andra kemikalier

Du kan gå till kryddhyllan och köpa bikarbonat istället. Finns i lagom "portionsförpackning".

Apropå vattenrening så rekomenderar jag antingen jodsprit (vätska) eller puritabs (tabletter). Båda ger smak men renar och jod är bättre än kloret i puritabs. För båda kemikalierna gäller att överdosering är ohälsosam.
Tänk på att alla gifter inte försvinner oavsett ämne ovan, t ex tungmetaller.

/Patrik
 
ang. kaliumpermanganat

Hej!
Jag har själv använt detta en gång i tiden för rengöring av akvarier.

Jag provade oxå (en gång!) att rena vatten i en fältflaska i lumpen... (några korn i en liter vatten enl. en överlevnadsbok jag har) och kom fram till att man får vara bra desperat för att dricka det vattnet :)
...smakade inte gott!! (milt uttryckt)

till annat än akvarier kan jag inte rekommendera det :)

/tim
 
Klorin

Man kan väl om jag inte har helt fel även köra med klorin som vattenreningsmedel. I nödfall iaf, men å andra sidan kan man ju fundera på varför man skulle ha tillgång till Klorin i en nödfallsssituation.
 
Re: urlakning av lav eller? + vattenrening med andra kemikalier

tango; sa:
urlakning av lav eller?

Du kan gå till kryddhyllan och köpa bikarbonat istället. Finns i lagom "portionsförpackning".
/Patrik

Det fungerar inte att urlaka lav med KMnO4 - mig veterligen i alla fall...


/Ulf
 
Re: urlakning av lav eller? + vattenrening med andra kemikalier

tango; sa:
Du kan gå till kryddhyllan och köpa bikarbonat istället. Finns i lagom "portionsförpackning".

Apropå vattenrening så rekomenderar jag antingen jodsprit (vätska) eller puritabs (tabletter). Båda ger smak men renar och jod är bättre än kloret i puritabs. För båda kemikalierna gäller att överdosering är ohälsosam.
Tänk på att alla gifter inte försvinner oavsett ämne ovan, t ex tungmetaller.

/Patrik

Det man använder för att urlaka lav med är inte kaliumpermanganat utan kaliunkarbonat. Det funkar dock även med bikarbonat (bakpulver), natriumkarbonat (soda)eller asklutlösning.

Lite mer om vattenrening.
http://www.utsidan.se/vb_forum/showthread.php?threadid=11601

Mvh
mattias:)
 
Varning för kaliumpermanganat

Kaliumpermanganat är ett mycket starkt oxiderande ämne.
Det är ett gammalt knep att rena vatten men inte ofarligt. Om jag inte minns fel så dödar 5 gram en vuxen människa så var noga med doseringen.

Hans.
 

Vandra i stad och natur: Upptäck Merrell SpeedARC Matis för urban hiking

Vandring i staden – en ny livsstil Urban hiking handlar om att utforska staden till fots och upptäcka dess dolda pärlor. Det är en aktivitet som ...

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg