Namninsamling för att vattenkraft ska miljöanpassas

I två aktuella TV-program - Fiskarnas rike och Uppdrag granskning - framgår tydligt hur fiskar och andra djur lider av vattenkraft som inte är miljöanpassad. Älvräddarna vill ha omtag kring vattenkraften och har startat en namninsamling som ska skickas till miljödepartementet.

Av: ulindh

I två aktuella TV-program - Fiskarnas rike och Uppdrag granskning - framgår tydligt hur fiskar och andra djur lider av vattenkraft som inte är miljöanpassad.

Älvräddarna vill ha omtag kring vattenkraften och har startat en namninsamling som ska skickas till miljödepartementet.

Har du inte sett Fiskarnas rike finns den att se här på Svt Play.

Programmet Uppdrag granskning - Den sista ålen - finns att se här.

Till namninsamlingslistan.

Mer information om Älvräddarna.

Läs mer

Vad är bra att tänka på när barnen ska med ut i naturen på vintern? Fyra frilufsiga familjer tipsar om bland annat mat, utrustning och smarta knep.
Destinationer, guidade turer och aktiviteter på hemmaplan.
Vet du inte vad du ska använda årets bidrag till? Här får du tipsen!
Böcker om svensk natur, vandring, sova ute, allemansrätten och matlagning i naturen. Kanske en perfekt julklapp?

Tre gånger tre

Utsidans Philipp Olsmeyer vandrar Norges motsvarighet till Jämtlandstriangeln och reder ut varför det inte är lika högt tryck där som i Jämtland. 4 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg