Gotland - En resa i augusti
Visst erbjuder Gotland fina möjligheter till friluftsliv. Kolla på den här filmen för inspiration och tips på platser att besöka.
Av: kiljano
Augusti.
Nu har vintern släppt sitt grepp om Sverige. Varma vårdagar lockar nu till utflykter och spännande resmål. Jag drömmer mig tillbaka till fjolårets gotlandsresa.
Under två veckor i Augusti lät jag mig förtrollas av Gotlands varierande natur. En sån liten ö med så många spännande möjligheter.
I Augusti kan man ofta, ensam få ströva bland öns olika landskap. Det är inte första gången jag njuter av stenstränder, klintar och magiskt ljus. Genom åren har jag hittat några favoritplatser som jag gärna återkommer till. Under denna resa ville jag dokumentera och visa några av dom platserna.
Filmen nedan visar ett axplock av det aktiviteter som man med fördel kan göra i Augusti.
Den här artikeln publicerades först på:
http://www.kiljano.se/2014/04/film-gotland/
Läs mer
Forumdiskussioner
- Vilda djur Vilken insekt är detta?
- Paddling allmänt Paddling i Östergötland – tips önskas
- Allmänt om friluftsliv Tips på tält
- Allmänt om friluftsliv AI för friluftslivet?
- Miljöpåverkan Klimatförändringar - vi lever i det
- Paddling allmänt Däckslayout på VKV FE
- Allmänt om friluftsliv Ryggsäck för tjockis
- Paddling allmänt Inte helt glad... :-(
Jag började lite tveksamt på en karta över Gotland men projektet dog ut https://mapsengine.google.com/map/edit?mid=zoChSl5nxThM.k23rIARTF8M4
Tack för länken där jag hittade stillbilderna.
De tilltalade mig faktiskt mer. ;-)