Debatt: Är allemansrätten hotad? - av ett uppluckrat strandskydd

Problemet är att politiker på kommunal nivå ofta ser strandskyddet som ett hinder för sina ambitioner vilket sätter press på de kommunala tjänstemännen. Vissa kommuner är ökända hos sin länsstyrelse för sitt sätt att hantera strandskyddsfrågor.
Verkligheten på kommunal nivå rent generellt är ju att politiker, tjänstemän och företagare känner varandra väl privat.
Verkligheten är också att om man skulle tillämpa strikta jävsregler så skulle inte befolkningen räcka till.
 
Lugn EU tar över och mer än hälften av alla strandnära marker ligger på öar vilka kräver flytetyg för att ta sig till.
 
"3 000 svenskar fick svara på frågan: ”Vad anser du om förslaget att försvaga strandskyddet så att det blir betydligt enklare att bygga strandnära?”

62 procent svarade att det är ett dåligt förslag, 22 procent att det är ett bra förslag och 16 procent att de inte vet.

Män är mer än dubbelt så positiva som kvinnor till att försvaga strandskyddet, men ändå anser en majoritet av både kvinnor och män att det är ett dåligt förslag (56 procent av männen och 68 procent av kvinnorna).

Äldre personer och människor i Skåne och Uppsala är mest negativa till att försvaga strandskyddet.

Ju längre norrut i landet man bor, desto mer positiv är man till idén om ett försvagat strandskydd. Norrbotten är det enda landskap där fler anser att det är ett bra förslag att försvaga strandskyddet (44 procent) jämfört med de som tycker att det är ett dåligt förslag (36 procent)."

 
Det som föreslås är väl att strandskydd tas bort för små pölar mindre än 100*100 m, och små diken och bäckar. Det verkar vettigt.
Vanliga sjöar & åar & älvar påverkas ej.
 
Det som föreslås är väl att strandskydd tas bort för små pölar mindre än 100*100 m, och små diken och bäckar. Det verkar vettigt.
Vanliga sjöar & åar & älvar påverkas ej.
Det stämmer så bra men frågan som naturskyddsföreningen ställer förklarar inte det. Alla undersökningar går att vinkla till fördel för frågeställaren.
 
Det som sällan framkommer - och som "sex av tio svenskar" troligen inte känner till, är att det gjordes en grundlig utredning av strandskyddet som blev klar 2020. Det fanns en bred enighet om att det behövde moderniseras och göras tydligare och i utredningsförslagen fanns, hör och häpna, både skärpningar och lättnader. Det blev inget av med detta då, men regeringen har tagit tag i frågan nu. Under tiden har miljörörelsen hunnit resa en dogmatisk försvarslinje som kommit att prägla debatten - du är antingen för eller emot.

DN-artikeln sägs återge en opinionsundersökning men är (som PowerBait påpekar) egentligen en nyanslös partsinlaga från Naturskyddsföreningen. Och ständigt ser vi vantolkningen att strandskyddet ska avskaffas, vilket aldrig varit på förslag. Taktiken verkar kopierad från den amerikanska vapenlobbyn där varje inskränkning av rättigheterna tolkas som början på ett sluttande plan. Mer pragmatism och bättre upplysningar är välkommet.
 
Det stämmer så bra men frågan som naturskyddsföreningen ställer förklarar inte det. Alla undersökningar går att vinkla till fördel för frågeställaren.
Som det ofta är i sådana undersökningar. Så pass diffusa frågor att man kan tolka dem ganska olika. Ofta orkar jag inte ens svara på undersökningar av den orsaken.

Här är själva frågan också rätt laddad
"Vad anser du om förslaget att försvaga strandskyddet så att det blir betydligt enklare att bygga strandnära?"

Vad är egentligt "betydligt enklare" i detalj? Vad hade svaret blivit om man tog bort den sista delen eller om man skriv lite enklare eller var mer specifik om förslaget?
 
Jag håller med om att DN:s sammanfattning är för ytlig, och den citerade frågan, tagen ur sin kontext, för allmänt hållen. Men den frågan var inte den enda som ställdes, och IMHO inte den viktigaste. Undersökningen genomfördes av Kantar Sifo, vilket förhoppningsvis borgar för någon nivå av professionalitet. Den genomfördes via längre telefonintervjuer där undersökaren inledde med en standardiserad information om lagförslagets innebörd.

Den långt mer angelägna fråga som ställdes var:
"Anser du att det skulle vara bra eller dåligt om strandskyddet förstärktes där exploateringstrycket är högt som till exempel längs kusterna och i närheten av större tätorter?"

...och svaren fördelade sig såhär:
Bra: 75 %
Dåligt: 13 %
Vet ej: 12 %

Undersökningen är för oprecis för att man ska lita på exakta procenttal, men säger ändå något om allmänhetens inställning. Naturskyddsföreningen fokuserar i sin kritik självklart mest på naturskyddsaspekter, men allmänhetens intresse handlar ju främst om tillgänglighet och framkomlighet. Är den fina skogsstigen längs ån fimpad av en privat strandtomt, spelar åns bredd ingen roll.

Men fråga nr 2 är absolut viktigare. Jag har god inblick i hur det går till, när starka ekonomiska intressen utövar sitt "inflytande" på kommunernas planeringsprocesser för att med diverse finter kringgå strandskyddet i områden med högt exploateringstryck. Så jag håller absolut med om att skyddet för i första hand sådana områden bör förstärkas genom skarpare och tydligare lagstiftning.

PS
Mer bakgrundsfakta finns i länkarna i mitt gamla inlägg.
 
Senast ändrad:
Detta verkar mest vara inriktat för dom som råkar ha en tomt med en liten pöl eller bäck. Och som varit förhindrade att göra något pga hårda regler.

Men det är ju superviktigt att försvara allemansrätten. Den är redan under attack på många olika sätt, speciellt typer som vill ta avgifter för skidspår och cykelleder och rastställen. Där behövs ett jobb för att förtydliga vad som gäller.
 
Detta verkar mest vara inriktat för dom som råkar ha en tomt med en liten pöl eller bäck. Och som varit förhindrade att gör något pga hårda regler.

Men det är ju superviktigt att försvara allemansrätten. Den är redan under attack på många olika sätt, speciellt typer som vill ta avgifter för skidspår och cykelleder och rastställen.
Framför allt är förslagt ett hafsverk, snabbt hopsnickrat av enbart partistrategiska skäl. De problem det säger sig vilja lösa, t ex just för din stugägare vid en liten pöl, löses redan idag rutinmässigt och hyfsat smidigt inom nuvarande lagens ram, även om en uppstramning av, och mer transparens kring, praxis vore önskvärd.
I vissa fall kan förslaget möjligen rentav bli kontraproduktivt och/eller alstra ett evigt processande. I sämsta fall startar det ett sluttande plan mot ytterligare urholkningar av strandskyddet.

Men jag ska inte upprepa mig, har skrivit flera inlägg i frågan.
 
Senast ändrad:
Liknande trådar
Trådstartare Titel Forum Svar Datum
Anders Hermansson Debatt: Är friluftsvärlden en manlig domän? Allmänt om friluftsliv 24
Anders Hermansson Debatt: Ta med skräpet hem! Allmänt om friluftsliv 46
Anders Hermansson Debatt: Måste vi ta bilen till friluftslivet? Allmänt om friluftsliv 101
avslutat_medlemskap_250127 Är det ok? Allmänt om friluftsliv 2
MrP Hur viktigt är tältet? Allmänt om friluftsliv 45
Kasgus01 Vad är detta för fjällrävensovsäck? Allmänt om friluftsliv 3
Picea Är det tillåtet att ta ut avgifter på ställen där allemansrätten gäller? Allmänt om friluftsliv 314
Elvah SJ - bara en resa är bokningsbar då jag tänkt åka Allmänt om friluftsliv 19
Livetiskuggan Vad är vanligast? Allmänt om friluftsliv 9
HasseQ Folk är klena nuförtiden ? Allmänt om friluftsliv 40
thureb Grå burk. Vad är det? Allmänt om friluftsliv 5
veni Hur nöjda är ni med organiserade gruppresor till avlägsna platser, ex. Kilimanjaro? Allmänt om friluftsliv 6
Ulke Vad är ett Akka 3 anno -92 värt? Allmänt om friluftsliv 5
fowwe Är friluftslivet i fjällen jämställt? Allmänt om friluftsliv 103
AndersSupertramp Jag är skitnödig - hur gör jag ... Allmänt om friluftsliv 9
WildlifR Nån som är sugen på en överlevnadsresa i naturen ca 1 månad (helst en tjej) Allmänt om friluftsliv 1
Alexxx08 Hur farliga är myr? Allmänt om friluftsliv 5
daniellaa Solcell driven power bank är det nödvändigt? Allmänt om friluftsliv 40
Tundraman Vad är friluftsliv för dig.... Allmänt om friluftsliv 13
HannesB Vilken kniv är bäst? Allmänt om friluftsliv 33
stenblock Allemansrätten är jättebra Allmänt om friluftsliv 45
cc22 Kläder när det är kallt Allmänt om friluftsliv 29
veni Är det här en i iordninggjord tältplats? Allmänt om friluftsliv 4
seobserver Är risktagandet förändrat i friluftslivet? Allmänt om friluftsliv 31
saraabeiramar Säkerhetsutrustning på vinterfjället- när är vad nödvändig? Allmänt om friluftsliv 18
Det är då det stora vemodet rullar in Allmänt om friluftsliv 15
Jimsson Är detta en sik? Allmänt om friluftsliv 12
Gamling Hm, är jag gnällig eller har folk blivit lata? Allmänt om friluftsliv 41
Schneeberger Gå iland där någon redan är? Allmänt om friluftsliv 41
tomhylsan Vandring är bra för hjärnan Allmänt om friluftsliv 3
Siol Köpa kängor, men står att dom bara är för korta turer? Allmänt om friluftsliv 4
Polarnatt Är vi skrockfulla? Allmänt om friluftsliv 14
Still Alive Hut vanligt är vandring utanför leder på låglandet? Allmänt om friluftsliv 24
stenblock Anser jägare/fiskare att vandring är meningslös hobby? Allmänt om friluftsliv 37
greendanger Fjällrävens grundare Åke Nordin är död Allmänt om friluftsliv 2
Kal-P-Dal Är elden ett MÅSTE? Allmänt om friluftsliv 156
SkogCarro Vad är "Dörn"? Allmänt om friluftsliv 5
bergtagen.skogstok Är det jantelagen som spökar? Allmänt om friluftsliv 36
johan.danforth Vilka blommor är detta? Allmänt om friluftsliv 18
Softboll Vilket är det största problemet vid längre vandringar/ camping? Allmänt om friluftsliv 13
GustavF. Att respektera naturen, vad är förnuftigt? Allmänt om friluftsliv 79
Piffy Vem är Friluftsmänniska ? Allmänt om friluftsliv 21
glenn o.c. Hur viktigt är friluftslivet för er Allmänt om friluftsliv 17
goldy_a Är det normalt att vara ensam? Allmänt om friluftsliv 180
Tvivlaren Bildfråga, Varifrån är bilden? Allmänt om friluftsliv 3
Mike C Vad är detta? (bifogad bild) Allmänt om friluftsliv 5
PetNor Tågpriser till fjällen är hutlösa, eller? Allmänt om friluftsliv 22
päeng Vad är detta? Allmänt om friluftsliv 4
jonnya När är det myggsäsong i Norrland/Lappland? Allmänt om friluftsliv 11
hassex Så kan det gå när inte Mamma är med Allmänt om friluftsliv 20

Liknande trådar


Vandra i stad och natur: Upptäck Merrell SpeedARC Matis för urban hiking

Vandring i staden – en ny livsstil Urban hiking handlar om att utforska staden till fots och upptäcka dess dolda pärlor. Det är en aktivitet som ...

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg