Stärkt arbete med fjäll- och vandringsleder
För att fler ska få tillgång till Sveriges natur så vill regeringen stärka arbetet med vandringsleder och fjälleder med 50 miljoner kronor per år mellan 2022–2027.
Av: ulindh
För att fler ska få tillgång till Sveriges natur så vill regeringen stärka arbetet med vandringsleder och fjälleder med 50 miljoner kronor per år mellan 2022–2027.
Vandringsleder finns över hela landet och ökar tillgängligheten till naturen samt ger bättre förutsättningar för friluftsliv och naturturism. Statliga leder i fjällen och vandringsleder i skyddade områden ökar möjligheterna att besöka spännande naturområden. Arbetet skapar också sysselsättning över hela landet och bidrar på så sätt till landsbygdsutveckling.
– Allt fler upptäckter Sveriges vandringsleder, och det vill vi uppmuntra genom att rusta upp och anlägga vandringsleder och fjälleder. Sverige har en fantastisk natur som alla borde ha tillgång till. Därför är det viktigt att vi gör det lätt för människor att vara i naturen, säger miljö- och klimatminister Per Bolund.
Läs mer
Forumdiskussioner
- Fjällvandring Gissa position
- Fjällvandring Svårt att bedöma hur brant det är från karta
- Allmänt om friluftsliv Alla människor som låtsas vara miljömedvetna och så FÖR naturen
- Fjällvandring Vilken tvål fungerar bäst i kall fjällbäck?
- Överlevnad Skillnaden mellan Lars Fälts olika böcker?
- Fjällvandring 3-4 dagars vandring kring Helags?
- Fjällvandring Vada Siellajohka
- Trekking Vandring i Lake Distrikt