Se upp med luriga vårisar
Vårens isar kräver särskild uppmärksamhet. Nu står solen högt och värmer isen på djupet. En is som är hård och stabil på morgonen, efter en kall natt, kan frampå dagen värmas upp och snabbt förvandlas till en obärig sörja.
Av: ulindh
Vårens isar kräver särskild uppmärksamhet. Nu står solen högt och värmer isen på djupet. En is som är hård och stabil på morgonen, efter en kall natt, kan frampå dagen värmas upp och snabbt förvandlas till en obärig sörja.
Förra veckan skedde några tragiska isolyckor som påminner oss om riskerna med is som är på upphällningen.
På våren gäller inte de vanliga tumreglerna om hur tjock isen bör vara för att vara säker. En värmepåverkad våris kan vara ”hur tjock som helst” utan att för den skull vara bärig. Går man igenom på en sådan is är det mycket svårt att ta sig upp utan hjälp. Isdubbar gör ingen nytta, det går inte att få fäste i sörjan.
Tidiga morgnar, efter kalla nätter, är säkrast men isen förlorar i bärighet allteftersom solen stiger. Rätt kunskap, sällskap och utrustning är ännu viktigare på vårisar. Man måste kunna läsa av skiftningar i isen, hela tiden prova dess bärighet med en ispik eller annat redskap och går man igenom är det viktigt att det finns sällskap som kan hjälpa till med en räddningslina.
Flythjälp i form av flytoverall, flytväst eller en ryggsäck med vattentätt packat ombyte är nödvändigt.
Ytterligare information finns på www.issäkerhet.se
Läs mer
Forumdiskussioner
- Vilda djur Vad kan detta vara för djur?
- Jakt Varför klagar folk jämt på jägare???
- Fiske Veckotävlingen
- Fiske Skeingesjön och dess abborrar
- Allmänt om friluftsliv Debatt: Är allemansrätten hotad? - av ett uppluckrat strandskydd
- Överlevnad Skillnaden mellan Lars Fälts olika böcker?
- Allmänt om friluftsliv Änok.
- Jakt Hur ställer man in ett rödpunktsikte på hagelgevär?