Tält för högväxta?

Tacksam för tips på tält som funkar även när man är lång. Maken mäter 2 m och jag dryga 1,8. Vi har dessutom två barn, små än så länge, som ska få plats i tältet. Vi behöver inget extremtält för vinteranvändning eller så, men jag vill ju att det ska gå att transportera för fot/på cykel/i kanot/osv någorlunda smärtfritt.

Vilka tält kan passa oss?
Något speciellt ni tycker att vi ska tänka på när vi väljer?
 
Vilken typ av tält söker ni? Lämpligast för paddling kanske skulle vara kupoltält även om ett tunneltält skulle funka även där(man hittar oftast en gräsplätt annars får man använda stenar)
Har själv ett Hilleberg Kaitum 3 underbart rymligt men ändå lätt å liten packvolym!

/Janne
 
Vilken typ av tält söker ni? Lämpligast för paddling kanske skulle vara kupoltält även om ett tunneltält skulle funka även där(man hittar oftast en gräsplätt annars får man använda stenar)
Har själv ett Hilleberg Kaitum 3 underbart rymligt men ändå lätt å liten packvolym!

/Janne
Vi bor på Västkusten och här är det dåligt med gräsplättar att sätta tält på... Kupoltält lär ha bra höjd så vi kan sitta bekvämt, men hur är det med ligglängden. Har fått för mig att de är kortare, men jag är dåligt påläst. Kaitum ser inte oävet ut, men får man plats 4 i det?
 
Marmot Halo 4

Marmot Halo 4 är ett rymligt tält som ändå är bärbart, det väger drygt 6 kg, har ligglängd på 2,4 m och takhöjd på 1.50 m. Inte lika stabilt som Trango 4, men mycket billigare, kostar 3400:- på Addnature.com (Svensk firma med snabb postorder) LÄNK Ett väldigt prisvärt tält.

Om du vill ha ett stabilare tält för mer pengar så är Mountain Hardwear Trango 4 ett bra och mycket stort 4-manstält. 6 kvadratmeter och 1,30 i takhöjd. Vi har det som familjetält och det är mycket rymligt. Lite onödigt stabilt kanske, även om det blåser kuling så fladdar det knappt och det var inga problem att hänga lillkillens hoppgunga i taket. Linorna har jag aldrig behövt använda. Stabilt med stort S. Jag beställde från USA.

En kåta (lavvo) är ju alternativ annars. http://www.bisontelt.no/ är dom billigaste, Bergans kostar lite mer och Moskosel är svindyra. Kåtor kräver bra mark att sätta pinnarna i.

Hilleberg är dyra och deras 4-manna är väldigt trånga jämfört med Trago 4 och Halo 4. Onödigt hög kvalitet för normala behov.

Sen finns det en uppsjö av lättviktstält som är hyffsat stora, men dom blir ganska dyra om man ska ha golv, myggnät och annat. Dessutom kräver dom ofta bra mark att sätta pinnarna i.
 
Jag bor själv på västkusten å paddlar nästan dagligen året om! Har faktiskt alltid lyckats hitta en liten gräsplätt att tälta på! Fast måste erkänna jag har även ett kupoltält(Hilleberg Jannu)
Men tycker mitt Kaitum 3 är så mkt rymligare! Vet folk som lätt sover 3 i ett Kaitum 2 så jag tror att ni två vuxna å två barn lätt får plats! (Å det är lätt 3kg å liten packvolym= 55L å ca 20 i diameter)
Sen har ju Hilleberg ett Nallo 4 tunneltält 2,8kg där ni får ni plats i alla fall :)
Finns säkert andra bra tält oxå men jag är mkt nöjd med mina Hillebergs tält!

/Janne
 
Förutom MHW Trango 4 så har familjen ett Hilleberg Nallo 3 som vi använder när vikten är en faktor. Det är ett jättebra tält, men jag tvivlar starkt på att en 2-metersman sover bekvämt i det, jag är 1.80 och får plats lagomt på längden. Lekande barn får defenitivt inte plats och man kan bara sitta rakt i mitten av tältet. Dessutom är fickorna på insidan kassa på HB-tältet, inget att stoppa leksaker och nappflaskor i. När barnen blir äldre och vandringarna längre kanske Nallot åker med igen, men för tilfället är det värt att släpa på Trangotältet, så att vildbasaren får platts att röra sig.

Kaitum har jag aldrig sovit i. Det kanske är ett bra alternativ om man vill ha lite mindre att släpa på?

När jag var liten hade vi ett Hilleberg Keron 4. Det var ganska gott om plats så länge vi barn var små. Skulle tro att en 2-metersperson får plats om han ligger på längden. Sitthöjden är OK och regniga dagar kan man knäppa ur innertältet. Jag funderade faktikt på ett sånt när jag skulle köpa familjetält, men priset var för högt och så ville jag ha ännu mer plats. Trangot har 6 m2 golvyta, Keron 4.5 m2. Men absiderna är större i Keron.
 
Nallo 4 har lite högre takhöjd än Nallo 3 (115cm mot 105cm) Ligglängden ska vara 220cm så jag tycker det borde räcka!

/Janne
 
OK, då är kanske takhöjden OK på Nallo 4. Vet att det är stor skilnad på Nallo 2 och 3. Dessutom är dom nyare nallo lite högre i tak vid öppningen än dom äldre.

Ligglängden kan dock bli ett problem eftersom innertältet lutar väldigt mycket i fotändan. Dom sista 30 cm går inte att utnyttja fult ut eftersom takhöjden där inte är mer än några dm. För långa personer så är nallo inget bra tält. Kolla rescensionerna här på utsidan, det enda folk brukar klaga på är ventilationen (som dock är bättre på dom nyaste) och ligglängden.
 
Keron

Hej hej!

Är själv 2 meter lång och har haft problem med att tälten med sneda fotändar inte räckt till riktigt när fötterna gått i tältduken och sovsäcken blivit fuktigt. Jag införskaffade själv ett Keron 2-personers just eftersom det är raka innerväggar och man slipper det problemet. DEt är ju kanske lite av ett värstingtält, men längdmässigt är det finemang (det finns ju i tre och fyra-personers varianter också)

/Martin
 

Vandra i stad och natur: Upptäck Merrell SpeedARC Matis för urban hiking

Vandring i staden – en ny livsstil Urban hiking handlar om att utforska staden till fots och upptäcka dess dolda pärlor. Det är en aktivitet som ...

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg