Hej! Annonser är vår inkomstkälla för att kunna driva Utsidan.
Om du inte vill slå av annonsblockering kan du istället stödja oss genom att
teckna ett Plusmedlemskap -
då kan du dölja alla annonser och slipper denna text!
Du använder en föråldrig webbläsare. Det får inte visa dessa eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
GPS, pyttsan! Nymodigheter..det kommer aldrig att slå. Klocka, kompass och en schysst sextant (hihi..) är allt jag behöver. Inga batterier, och jag skulle vilja se USA försöka stänga av solen! Så det så! ;-)
(Går det förresten att få tag på sextanter idag?)
/RJ
Och visst är det mycket GPS-prat i detta navigeringsforum. Konstigt vore det annars. Men det är ju bara att starta trådar om annan slags navigering som ligger en närmare om hjärtat.
Finns det något samband mellan hur svårt det är att använda mojängen och hur mycket den diskuteras??
...vi som inte använder Garmin förstår vår utrustning...
Ja, detta är väldigt orättvist, det är väl så att många har Garmin-mojänger. Och vi som kritiserar och tycker de är onödiga är bara avundsjuka. Jag, och säker många med mig, har lärt mig hur min karta och kompass funkar. Och då blir hela navigations forumet mindre intressant, eller?
Vad vill trådstartaren diskutera istället för Garmin produkter? Starta en tråd om navigering vettja. Annars gör jag det.