Citat från artikeln: "Ägaren till fåren hade inte satt upp något rovdjursstängsel, trots att man har rätt till bidrag för materialkostanden om man är bosatt i ett vargrevir".
Här vore det fel med beslut om "skyddsjakt" tycker jag. Hade djurhållaren dykt upp med ungvargarna i hagen hade de ju skjutits. Men har man en lammhage i ett vargrevir och inte sätter upp elstängsel är det ju bara att vänta att vargen ska försöka ta lammen. Kan ju inte ha som enda skyddsåtgärd att stå och vänta med vapnet tills vargen nästa gång hoppar in i fårhagen. Här hade det varit ganska enkelt med förebyggande åtgärder. Tycker djurägare har ett ansvar här att vidta rimliga åtgärder, och att stängsla måste väl anses som en rimlig åtgärd under de här omständigheterna?
Undrar hur försäkringsbolagen agerar i sådana här fall? Djurhållaren försäkrar väl sin besättning? I så fall borde premien för en djurhållare som satt upp elstängsel bli lägre än för någon som bara låter fåren gå i en vanlig hage. Risken för försäkringsbolsaget minskar ju med elstängsel. Med både subvention av elstängsel och lägre premie borde väl incitamenten räcka för att stängsla?
Raskesven
[Ändrat av Raskesven 2006-01-30 kl 02:11]