Hej! Annonser är vår inkomstkälla för att kunna driva Utsidan.
Om du inte vill slå av annonsblockering kan du istället stödja oss genom att
teckna ett Plusmedlemskap -
då kan du dölja alla annonser och slipper denna text!
Du använder en föråldrig webbläsare. Det får inte visa dessa eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Jag ska åka upp i helgen för att vara med på "kamratpaddling" med Dennis på lördag och söndag. Har tidigare bara paddlat en tur på Öljaren, men det är ett fint projekt med iläggsplatser, rastplatser, toaletter och andra faciliteter för paddlare.
Jag kanske återkommer med hur det blev. Tror vi ska paddla utanför axmars bruk.
I helgen hade jag en av säsongens hittils finaste paddlingar. Kusön runt och harkskärsfjärden bjöd på väldigt olika men oerhörda naturupplevelser. Jag vill varmt rekommendera dessa platser till er som inte varit där.
Projektet med iordningställda rastplatser drivs av några eldsjälar, men det är en smula oklart hur det ska bli framöver.