
Vi som gjorde turen är jag, min fru Anja och våra barn Emil 10 år och Siri 6 år.
6 mars. Från Funäsdalen till Bruksvallarna

Från busstationen i Funäsdalen hade vi tänkt skida via skidstadion till Bruksvallarna. Det fanns kallt någon snö vid busshållplatsen så vi fick skjuts av snäll lokalboende till skidstadion. Därifrån gick det bra att skida. Det blev totalt 18 km skidande denna dag.

Det var varmt i luften och blåsigt. Från skidstadion gick det rätt mycket neråt mot Ljusnanspåret.
Hela vägen till Bruksvallarna skidade vi på pistmaskins preparerade ytor och spår. Jag som drog pulkan undvek spåren.


I Bruksvallarna bodde vi i hyrd stuga på Bruksvallsliden.
7 mars: Från Ramundberget till Fältjägarstugan
Denna dag skulle det blåsa mindre men vara varmt. Det hade varit minusgrader på natten så en del ytor var isiga.
Vi tog skidbussen från Bruksvallarna till Ramundberget, varifrån vi skidade till Fältjägarstugan. 17 km blev det denna dag.
Vi började med att skida en km i välpreparade skidspår. Hit ville vi återvända med skejtskidor!

Vi lämnade de preparade skidspåren och började skida uppåt mot kalfjället.

Denna dag fick vi den brantaste uppfarten. Jobbigast var det kanske för mig och Anja som bar och drog på all packning.












7 mars: Från Fältjägarstugan till Helags
På natten började det blåsa på rejaält med stormstyrka i byarna. Som enligt prognosen. Vi valde att vänta till efter lunch innan vi skidade iväg. Det skulle blåsa mindre på eftermiddagen.
På förmiddagen spelade vi spel, hämtade vatten, umgicks med stugvärden och packade ihop.
Emil och Siri hjälpte till att hämta vatten på den lilla sjön.
Det blåste fortfarande mycket när vi skidade iväg. Men vi visste att det skulle mojna.


Nu börjar vi närma oss Helgsfjället och den långa uppförsbacken vi ska uppför.


Siri sjöng sig uppför större delen av backen. Hon behövde ingen draghjälp.

Från ryggen ner mot Helgsstugorna skråade vi på isigt underlag och i motvind. Sedan upp mellan några åsar till stugorna.

På kvällen blev det god mat, bastu med utsikt över fjällmassivet och sedan Melodifestivalen på en iPad.
9 mars: Från Helags till Ljungdalen
Denna dag var lätt snöfall hela dagen. Vi åkte mestadels nerför. Ner till Kläppen och sedan vidare till Ljungdalen. 19 km blev det totalt.
Innan vi lämnade Helgsstugorna blev det inköp av lite souvenirer till barnen.
Nysnön som kommit under natten gjorde det tidigare isiga underlaget mjukt och tyst när vi skidade.

Efter matpausen fortsatte vi till Kläppen och sedan längs skoterspår till Ljungdalen.

Vi avslutade dagen med bussresa till Brunflo, via byte i Åsarna. Från Brunflo tog vi bilen hem.