Efter några dagars vab fick jag idag till en timmes promenad efter jobbet. Det var gott att komma ut en sväng trots att det snöade.
Jag gillar allt från fjällturer till att grilla korv.
Användarnamn: JazzyIntressen: Klättring, Friluftsmat, Vandring, Turskidåkning, Långfärdsskridsko, Litteratur, Paddling, Utförsåkning, Vinterbad.
Läs mer i bloggen
En tur I Karlstad.
Idag blev det en tur i Karlstad runt Mariebergsskogen. Jag går som vanligt i mina barfotaskor och idag blev det 8 km. Det blir bara bättre och bättre att gå i barfotaskorna.
Järnsjöleden.
Ja, idag belv det en tur på 36 km. Den startade i Bjurbäckens slussar. Sen gick den igen ett landskap av varierande karaktär. Jag lunchade ute på en myr, där de hade byggt ett flak med ett bord på. Sen gick jag förbi en häftig träkyrka. Jag s åg även en del djur, några var lite tuffa och stannade en stund andra drog direkt.
Sotarblixt och djupdalsleden.
Idag gick jag 18 km i Arvika. Sotarblixt och djupdalsleden. Och jag gick hela sträckan i barfotaskorna och det riktigt bra. Jag trodde att jag skulle få riktigt ont när jag gick över rötter och stenar, men det kändes knappt.