Jag och ett gäng svenskar skulle till Norge och vara funktionärer på det som kallas Ridderuka i Beitostölen. Vi åkte från Kristinehamn till Beitostölen, där vi kom in i ett fantastiskt landskap med blå himmel, gnistrande sol och -20. En svensk skulle dela en hytte med en norsk funktionär och tre ungdomar med funktionsnedsättning. Denna vecka var otroligt rolig och jag lärde mig massor om skidor, om Norge, om funktionsnedsättningar även om jag kunde lite innan. Det fanns ett skidcenter i Beitostölen där vi fick låna skidor, och lära oss en hel del om skidor, vallning, pjäxor och åk-teknik. Vi byggde hopp som vi kunde hoppa i, vi var på långturer, vi var på disco, vi lagade mat tillsammans och bara hängde.
Jag gillar allt från fjällturer till att grilla korv.
Användarnamn: JazzyIntressen: Klättring, Friluftsmat, Vandring, Turskidåkning, Långfärdsskridsko, Litteratur, Paddling, Utförsåkning, Vinterbad.
Läs mer i bloggen
Trotsade regnet.
Idag trotsade jag regnet och gav mig ut på en promenad efter nattjobb. Det var välbehövligt att komma ut en sväng efter att ha varit lite bekväm och firat påsk. Nu får det bli fullt fokus framåt men budoträning och promenader. Jag även några längre promenader planerade längre fram.
En del rörelse.
Det har inte varit så mycket vandrande, men det har varit annat på tapeten. Jo, först är det ju budoträningen, men också ganska mycket att göra i trädgården. Jag har rört på mig ganska mycket ändå, även om det bara har blivit några enstaka promenader.
En fartfylla vecka.
Ja, det har varit en fartfylld vecka. Jag testade att gå med en Kettelbell som resulterade i en stel nacke. Sen har det varit den vanliga Budoträningen. Och idag var jag iväg tre timmar i Brattforsleden.