Gissa bilder i Gävleborgs län

Jag slänger in en gissning på att bilden är tagen i Jäderfors, och att vattendraget som rinner i sänkan alltså är Jädraån.
Pär
 
Jag tror det kan vara Voxnan som är vattendraget om bilden är tagen vid Sörbo (N61.3176° E16.2230°).

---

Jag känner mig rätt säker på att jag har rätt, så jag lägger ut en ny bild.
xx06.jpg
 
Senast ändrad:
Platsen för fotot är rätt!
Vattendraget är Anneforsån, c:a 2 km innan det rinner ut i Voxnan, som sedemera rinner ut i Ljusnan.
Den här bilden tål att tänka på...
Calle
 
Drar till med en gissning att du stått vid gravfältet på Ön, c:a N60.364563° E17.022702°, och plåtat mot en kåk i Flösta.
Calle
 
Dalkarlsbo är rätt. Jag behövde dock inte pulsa ut i snön till Hasselön utan höll mig på bron för att plåta båda bilderna.

Att det är ett teleobjektiv som använts framgår av exif-data i filen. En brännvidd på 300 mm (ger ett utsnitt motsvarande 450 mm på en APS-C sensor) trycker ihop motivet rätt ordentligt.
 
Sett till miljön skulle bilden kunna vara tagen i Trolldalen, Växbo (N61.4087° E16.5578°, riktning västerut).

Det som talar emot är den öppna vattenytan, den dammen bör frysa tidigt.
 
Liknande trådar

Liknande trådar

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg