KG Jonsson

» Ladda upp produktbild

Återförsäljare av friluftsprodukter.
Vandrings- och skidtursprylar.
Ej klättringsprylar



 
Visar recensioner från      | Sortera efter    

Kommentar: De är kunniga och trevliga även när det är många i butiken. Deras priser ligger oprutat ca 10 procent under andra butiker.

Läget är bra i Solna/Huvudsta så det är inga problem med parkering, bara att stå längs huvudstagatan utanför!

Kommentar: Håller helt med dem föragående talarna...

Man får oerhört bra service ifrån kunnig personal som verkligen går in för att sälja dig rätt sak till rätt pris.

Dem skulle aldrig packa på dig något som du inte skulle behöva!

Bra priser!

/Niklas

Kommentar: Bra bemötande och service. Dessutom vågar de tänja lite på de annars fixerade priserna i branchen. Ganska liten butik men med ett varierande sortiment plus att de beställer hem produkter utan uppmaning.

Kommentar: Har varit hos KG flera gånger, ibland bara kollat och provat. Vi har alla gångerna blivit väl omhändertagen av herr KG även om det inte alltid blivit något köp. Har han inte haft det inne så beställer han prylen. Priserna är lägre än i andra affärer.
Har bara gott att säga om KG Jansson.

Plus: Pris, service och sortiment

Minus:Om något får jag ta läget.

Kommentar: Kommer precis från KG och har inhandlat ett par Meindl Island Pro, fick mycket bra hjälp vid utprovningen av dessa. Priset låg 10% under Flisbergs & Naturkompaniet.
Detta va mitt första besök hos KG men det kommer att bli fler.

Kommentar: KG är definitivt min favoritbutik för ute-saker i Stockholm. Kan lite otillgängligt om man inte har bil eller känner till stan. Men väl värd att leta sig fram till. Bra utbud och priser även om det som andra redan har påpekat, kan variera (behöver inte negativt). Har köpt en del (kläder och kängor) där och varit mycket nöjd med allt! Jag har upplevt servicen som mycket kunnig och intressearad utan att vara påträngande, dvs man själv gå runt och titta och känna utan att ha någon som står över en men det finns oftast någon nära till hands att fråga och tala med.

Plus: Kvallitet, pris

Minus:sortimentet kunde kanske vara större

Kommentar: En relativt liten butik, som inte kan rymma allt, men kvallitén är hög på produkterna och jag har aldrig gått tomhänt därifrån.

Plus: priser, sortiment (delvis), bemötande

Minus:Butikens läge

Kommentar: Vill passa på att ge KG Jonsson en guldstjärna. KG har alltid varit bra att ha å göra med. Särskilt när det gäller knepigheter som t.ex. felköp.
Nyligen köpte jag en stor ryggsäck inför en fjällvandring, packade och stack norrut. Väl i Kiruna hann jag turligt nog prova säcken en aning med packning innan vi knallade iväg på sjäva turen. Säcken skulle visade det sig inte alls passa min rygg. Jag lyckades dock låna en annan rygga till turen.
Vid hemkomsten åkte jag till KG och förklarade problemet, några dagar efter att bytesrätten gått ut. Dock inga problem med att lämna åter säcken!
En sådan kundvänlighet är värd grymt mycket för en fjällvandrare som botaniserat i (den dyra) ryggsäcksdjungeln en tid.

Kommentar: Kan bara stämma in i lovorden om KG i Solna. Priserna ligger konsekvent minst 10% under vad de kostar i city (och på övriga platser i landet). De två reorna är kanske de enda reorna på friluftsartiklar värt namnet som finns i sverige, allt reas ut med ytterligare minst 10% avdrag.

Vad gäller servicen så kan den vara både bra och dålig. Det största problemet är att den är väldigt ojämn, vissa av de som arbetar där kan väldigt mycket och hjälper gärna till, andra kan inte lika mycket men visar absolut ingen dålig attityd. Vad gäller "old chief" så är mitt intryck enbart positivt. Har koll men inte på det flåshurtiga vis som är så vanligt i city.

Den enda nackdelen är det lite ojämna sortimentet. Man kan inte åka dit och räkna med att kunna köpa en viss modell som man såg där senast eller som man tycker borde finnas där. Personligen tycker jag att det är synd att de verkar ha dragit ner på Norrøna-prylar till förmån för Haglöfs och annat.

Kommentar: Butiken ligger i en källare i Solna/Sundbyberg dvs. ingen cityhyra för lokalen vilket syns tydligt på prislapparna."Old chief" i butiken verkar tycka det är grymt jobbigt för varje ny kund han behöver hjälpa..kul att skåda! Dock inte lika kul om man verkligen behöver hjälp..
Inte sällan har jag provat/tittat på gear i city för att ringa till KG och kolla om de har varan eller kan beställa - alltid billigare hittills.
Prisexempel(förra sommarn tror jag):
Meindl Island Pro: City: 2400 KG: 2100
Gipron teleskopstavar: City: 500-600 KG:300
Skalhandskar Extremities: City: 700 KG:450

Bättre service kan man få annanstans,priserna värda fullt betyg dock. /ola

Plus: Allt...

Minus:Ett litet minus finns...

Kommentar: Har handlat flera år i butiken. Klart bästa priserna och ett genomtänkt sortiment.
Ett litet minus finns... Chefen, den äldre herren i butiken, kan vara väldigt karg och otillgänglig. Han är ibland på gränsen till otrevlig. Jag har vant mig, men jag kan tänka mig att enstaka kunder tycker det är jobbigt.
Gå till butiken, den håller allt den lovar.

Plus: Låga priser, dunderlåga vid rea

Minus:Läget, lite sura ibland

Kommentar: Jag har handlar hos KG i flera år, och en gång fick jag en rygga för 1200:- som kostar 1800 i stan, en annan gång en "prestige regnställ" ca 25% billigare. Som en annan skrev, går de i princip alltid under de priser handlarna har i stan. Skall man göra kap för man gå med i deras VIP lista, då får man specialinbjudan innan rean blir offentlig.

Plus: Bra sortiment

Minus:ointresserad personal.

Kommentar: Kom dit sent på lördag (ca 12:50). När man är ner till Stockholm 2 ggr/år är det svårt att hitta, vilket jag påpekade för personalen men man verkade mest intresserad av att jag skulle försvinna ut så de kunnde stänga för helgen. Kommer inte att åka dit igen.

Plus: Service & Pris.

Minus:Lite bökigt att ta sig dit.

Kommentar: Vill bara tillägga att de är utomordentligt trevliga och hjälpsamma!

Kommentar: KG Jonsson hart en mycket konkurrenskraftig pris/prestanda på sina kapitalvaror. Väl värt ett besök.
Köpte ett Hilleberg-tält nyligen. Det kostade 1100 kr mindre än listpriset.
I övrigt verkar de ledande butikerna i Stockholm city hålla exakt samma priser på det mesta. Det som skiljer är mest varumärkena.

Plus: Mkt bra priser

Minus:KG kan vara något butter. Han vill kanske hellre vara på fjället :)

Kommentar: Grymt bra priser.
Ska du köpa mycket och dyrt så ska du köpa allt hos KG och be dem ge dig ett prisförslag. Oslagbart.

Vid prisförslag från handlare inne i stan inne i stan hamnade de över KG:s ordinarie priser!


Vandra i stad och natur: Upptäck Merrell SpeedARC Matis för urban hiking

Vandring i staden – en ny livsstil Urban hiking handlar om att utforska staden till fots och upptäcka dess dolda pärlor. Det är en aktivitet som ...

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg