Vilka vandringsstrumpor

Det är högst individuellt. HYOH och hela den grejen.

Jag gillar ullsockor oavsett årstid. tycker det är perfekt.
Har en polare som kör tubsockor i bomull, han tycker DET är perfekt.

Mitt främsta tips gällande material och huruvida man ska köra dubbla strumpor eller ej.

Köp på dig lite olika, Ut och gå hemma, med packning, i växlande terräng, mycket.
Eventuella problem vill man upptäcka hemma och inte på stigen.
 
Om jag riktigt gillat en strumpa och haft den ett tag är det ofta omöjligt att hitta ett nytt. Modeller kommer och går. Jag hade ett par Devold som jag trivdes med, men de finns väl bara att få i Norge.

Mitt val till nästa tur är av märket Pacawool, känns sköna på foten. Ull ska det vara och jag har aldrig mer än ett par på foten. Och inte mycket högre än över fotknölarna - det är lättare att tvätta mig själv än strumporna.
 
Om strumplagren glider mot varandra så slipper skinnet göra det.
Innerst ett helsyntetiskt fuktspridande glidlager, t ex damankelsockar, finns i varje livsmedelslada.

Ett eller två lager yllestrumpor, härvid står argumenten, en tunn yllesocka ankelhög och till exempel arme´ns vita, till eftermiddagen kan din fot likt min svällt ett halvt nummer och sjöstridssocken blir mer rätt, i samma lätta känga.

Går du däremot i lätta skor klarar du dig sannolikt med dam ankelsock och tunn yllestrumpa i lägret och en extra till sovsäcken den lätta.

go tur
 
Tips och varning

I år testade jag för första gången att ha tunna nylonstrumpor av "dam"-modell under mina vanliga strumpor. Helt fantastiskt. Visst, man får jobba lite med sin manlighet, men det är värt det ;-)

Jag satte på dem efter en dag, och sen höll de i 5 vandringsdagar.

Innan dess körde jag med ett par Falke Cool TK1. Dyra. Och inte stabila - efter första dagen var de 5-6 cm längre och jag fick en blåsa där de hade korvat sig. Därefter tog jag på mig nylonstrumpor och ett par tjocka Lundhags-strumpor. Helt perfekt.

Förra året använde jag Härkila och upptäckte att sömnen är ganska vass och påtaglig över stortån - de gick bort i år.

Mitt råd skulle vara att a) använda nylonstrumpor innerst, och att gå in skor och strumpor på hemmaplan (det borde jag ha gjort)
 
Tips på liners som inte blir så här skavigt noppiga efter få tvättar mottages tacksamt.
6373d733f2f6c25e2973ab3d3312139e.jpg
 
Köpte Woolpower Liner och tycker att de är så mycket bättre än billiga bomullsstrumpor från H&M som jag annars använder i vardagen.
Blir inte varm och svettig som bomullsstrumporna.
Efter ca 5 dagars/gånger användning så är de liiite sliten vid hälen.

Gick och köpte merinoullstrumpor från XXL, Line One Active Warm Crew Terry för 78kr/3par och trodde de skulle vara lika bra.
Dessa strumpor blir noppriga efter ha gått fram och tillbaks till jobbet, inte ens gått 2km med de.
Rekommenderar inte dessa strumpor alls, har större och fler noppar än de Elvah har på bild, bollar överallt.
Material: 50% Merinoull, 35% Polyamid, 13% Polyester, 2% Elastan
https://xxl.se/line-one-active-warm-crew-terry-ullsocka-unisex/p/1114259_1_style

Woolpower Liner Classic
Material: 60 % Merinoull, 35 % Polyamid, 5 % Elastan
https://www.naturkompaniet.se/woolpower-3-pack-merino-liner

Tack på förhand
 
Slår ett slag för Cai. Stickas i Värnamo. De har en 'vardags'-strumpa som är knälång, den är bra. Sen finns det en jakt/friluftsstrumpa som också är knälång, den är också bra. Sen har de såklart massa andra strumpor också. Men knälångt funkar bäst för mig.
 
Vet inte om ni tycker de här är för korta, men jag tycker de är väldigt bekväma och hållbara. Använder dem i princip dagligen, sommar som vinter. Ingen har blivit noppig eller tunnsiten. Det som till slut dödar dem (för mig) är hål vid stortån.
https://www.ullmax.com/se/webshop/men/socks/wool-sock-active

De har högre modeller också, men dem har jag inte provat. Däremot en en kort ullfrotté som var suprskön. Den är tyvärr utbytt mot Wool Sock Extra som spänner över för många storlekar för att jag ska våga mig på den.
 
Slår ett slag för Cai. Stickas i Värnamo. De har en 'vardags'-strumpa som är knälång, den är bra. Sen finns det en jakt/friluftsstrumpa som också är knälång, den är också bra. Sen har de såklart massa andra strumpor också. Men knälångt funkar bäst för mig.
Tack för tipset, verkar vara precis vad jag letar efter. Men...
- har de nerstickad tåsöm?
- håller de sig ordentligt uppe under knät?

Allt annat än riktigt långskaftade knästrumpor med spänstig resår längst upp blir värdelöst på mig - hela härligheten ligger förr eller senare nerkorvad i kängorna, gärna i skavande veck kring hälen.

Samma med tåsöm: allt annat än perfekt nerstickad skaver snabbt sönder mina lilltår; i värsta fall även andra tårs översidor.

Kanske två tips även till TS om vad det är man ska vara uppmärksam på vid strumpval.
 
Tack för tipset, verkar vara precis vad jag letar efter. Men...
- har de nerstickad tåsöm?
- håller de sig ordentligt uppe under knät?

Allt annat än riktigt långskaftade knästrumpor med spänstig resår längst upp blir värdelöst på mig - hela härligheten ligger förr eller senare nerkorvad i kängorna, gärna i skavande veck kring hälen.

Samma med tåsöm: allt annat än perfekt nerstickad skaver snabbt sönder mina lilltår; i värsta fall även andra tårs översidor.

Kanske två tips även till TS om vad det är man ska vara uppmärksam på vid strumpval.

Stickad i sömnadssammanhang är nåt helt annat än inom stickning... En tåsöm på strumpor är kettlad, eller med fulsvenska länkad, linkad. Man stickar aldrig en söm på strumpor. Däremot kan vissa mer avancerade stickmaskiner sticka strumpor utan separat tåsöm. Cais är kettlade.
 
Liknande trådar
Trådstartare Titel Forum Svar Datum
VattenIsVind Vilka märken säljer kvalitetsbyxor nu? Kläder 6
Nybörjarvandraren Två jackor för lite alla möjliga behov - men vilka? Kläder 15
holetaker Den eviga frågan - vilka kängor? Kläder 13
Ooscar Behålla vilka Lundhags? Kläder 14
Silver Fang Vilka byxor för vandring Kläder 18
saraabeiramar Sista minuten innan vandring på Finnmarksvidda: vilka skor? Kläder 4
Vanish Vilka handskar använder ni? Kläder 26
jonkandonkan Vilka tumvantar? Kläder 35
winklerr Vilka skor skulle ni valt? Kläder 14
speedy Vilka är topptillverkarna? Kläder 39
waltruz Vilka byxor är lämpliga för mig? Kläder 42
Smogz Vilka sandaler är bäst? Kläder 18
oloeve Vilka tumvantar ska jag välja? Kläder 16
avslut0908 Vilka kängor? Kläder 4
BJK Vilka strumpor? Kläder 8
Buzzrock Vilka kalsonger? Kläder 45
Vandrare Elsulor, är det något att ha, och i såfall vilka? Kläder 10
Roypeter Vandrarkängor, vilka märken kan man lita på? Kläder 21
AddeKeb Vilka byxor är bra??? Kläder 2
CarolinaS Kängor från Beck- vilka strumpor? Kläder 6
dogmatikern Vilka vantar ska jag välja. Kläder 12
philipalm Vilka skidbyxor ska jag välja? Kläder 17
Wad Vilka skalbyxor rockar mest? Kläder 6
lindau Vilka byxor ska jag köpa? Kläder 4
Vilka sockor? Kläder 13
chappe92 Vandringsstrumpor för dem med varma/svettiga fötter Kläder 14

Liknande trådar


Vandra i stad och natur: Upptäck Merrell SpeedARC Matis för urban hiking

Vandring i staden – en ny livsstil Urban hiking handlar om att utforska staden till fots och upptäcka dess dolda pärlor. Det är en aktivitet som ...

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg