Storlek på exos 58

Hejsan,

jag har bestämt mig för att köpa en lättare ryggsäck som jag kan ha under veckoturer och har testat Osprey exos 58. Jag har testat både M och L men ingen känns riktigt perfekt. I storlek M känns det som avbärarbältet sitter lite lite för högt och i L så sitter bröstremmen för långt ner trots att jag satt den högst upp och axelremmarna skaver mot halsen. Jag är 182 och väger cirka 75 kg, så vilken bör jag ha eller ligger jag mellan två storlekar så ingen passar mig? Jag gillar verkligen ryggsäcken skarpt,vad har ni andra för storlek på den? Har tittat runt på andra säckar men ingen verkar ha samma vikt med helt ok bärsystem, så kom gärna med förslag om ni har några :)

Tack på förand, Mattias
 
Jag har Exos 58 i stl M och är 180 lång och normal midja. Att avbärarbältet skulle vara för högt upp är inget som jag märkt eller störts utav, det ligger på höftbenen perfekt. Jag har 53 cm i rygglängd och då blir large för stor.

Rygglängd Exos 58 Medium = 49-54 cm
 
Tack för all feedback, det blir nog M. Har då ytterligare en fråga vad har ni haft för storlek på regnskyddet (tänkte köpa deras egna)
 
Jag köpte Osprey regnskydd i large då det var "klipp" men det verkar inte finnas kvar i den storleken...
Anledningen till att det blev ett sånt är vikten och att det blir riktigt litet packat.
 
Jag köpte Osprey regnskydd i large då det var "klipp" men det verkar inte finnas kvar i den storleken...
Anledningen till att det blev ett sånt är vikten och att det blir riktigt litet packat.

Har den spännband för att bättre säkra runt ryggsäcken?
Klassikern är att man får jaga 100+ liters regnskydd på fjället...
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg