Just i dag ...
blev jag klar med min första mapeditkarta, med data från en orienteringskarta över Kärsön (mittemot Drottningholms slott). Anledningen är ett möte i eftermiddag "Geocachare mot Orienterare" i den lustiga geocaching-sporten, se länken
http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=e11fd47a-4be1-461a-b79e-91cd49e24776.
Jag tog bara halva ön och dessutom bara varannan höjdkurva. Det är ändå rejält tidsödande. Det finns ju flera tekniker för att göra egna kartor till GPS - jag gjorde grovjobbet i TrackMaker och exporterade punkter och tracks till MapEdit med ozi-filer wpt och plt. Det kanske var lite av dubbelarbete eftersom man sedan måste leta reda på punkter/linjer en efter en och omvandla dem i MapEdit. Men min inscannade kartbild visade sig bara i två färger (svart och gult) i MapEdit, så det var svårt att skilja på olika slags linjer i grundkartan. Dessutom är TrackMaker mitt favoritprogram, överlägset OziExplorer tycker jag.
Ett bekymmer var att orienteringskartor aldrig (?) har geodetisk information i form av lat. och long. Vidare är meridianerna ritade med hänsynstagande till den lokala missvisningen. Det går ju att kompensera för den vid scanningen, men man måste ändå skaffa sig två kalibreringspunkter. Jag fann två stenar långt från varandra och tog med GPS-en ut bäringen mellan dem. Med en transportör (gradskiva säger landkrabborna) tog jag sedan fram en linje som riktlinje vid scanningen.
Ett annat problem är att karttecknen visas olika i MapEdit och i GPS-mottagaren, kanske olika för olika Garminmodeller t.o.m. Jag har en GPSmap 60C. Ett hus som på datorskärmen är litet och svart är i GPS-en en stor röd "blaffa" (mer om det i diskussionen Friluftskartan, några frågor.... där jag går och funderar på ett inlägg om att Garmin minsann är medhjälpare till eländet).
Jag befar tyvärr inte Vänern, utan mest Stockholms skärgård ...