Köp & sälj
Säljes: Vaude regnställ stl 40/42, 520 gram, +10 000 vattenpelare

Regnställ av världsledande Vaudes 2 1/2-skikts material Ceplex Advance som både andas ( Plagget bör sitta tight för bäst effekt), är stretching och har en garanterad vattenpelare på minst 10 000 vilket betyder man kan vandra i många timmar i ett riktigt rejält regnväder. Tunnt och smidigt, ryms i två små påsar ( skickar gärna bilder) som ryms i handen. Stället bestående av jacka samt byxa .
Byxan är använd fåtal gånger, jackan enstaka gånger.
Jacka: Stl 44 c:a 320 gram. Reflexer på ryggen. Vattentäta dragkedjor. Två framfickor med dragkedjor. Ärmar har kardborreglering i ärmslut samt meshpaneler på överarmarnas undersida för ventilation. ( Kan stängas med vattentät dragkedja).
Byxa: stl 42 vikt 248 gram. Den är förstärkt i rumpan och i skrevet för att klara cykling. Tydliga reflexer på benen. Resår bak i midjan och midjebredden regleras med kardborrband fram så man lätt kan dra dem på sig. Likaledes är byxbenen ganska vida nedtill så man drar dem över kängorna och sedan enkelt spänner in dem med två kardborrband på var byxben. Byxorna har på lårens utsida meshpaneler för ventilering. Dessa kan stängas med vattentäta dragkedjor.
Påsarna har små öglor så man enkelt kan fästa dem i något. Jackans förvaringspåse har en meshpanel i botten.
Har hängt i garderoben, aldrig legat nedpackade mer än i packningen.
Tvättade i Tech Wash samt TX direkt för att förstärka vattenavvisande förmågan.
Nypris: Jacka 1 500, byxa 900 kr
Skickar gärna flera bilder.
Se gärna mina övriga annonser ( endast damprylar), rök- och djurfritt hem. Du är välkommen att ringa 070 5389654 eller skicka ett mail till to.samsbox@gmail.com. Fraktavgift tillkommer, eller avhämtning
Annonsör
Medlem sedan: 2014-03-01
Aktiva annonser: 32 st (se alla)
Tidigare annonser: 13 st
För att kontakta annonsören måste du vara inloggad Utsidan-medlem. Registrera dig här.
Att skicka pengar, eller varan, till motparten först är förknippat med en risk. Det är lyckligtvis inte vanligt, men bedrägerier har förekommit.
Kontrollera kontaktuppgifter du får mot Hitta, Eniro, Truecaller odyl
Vi rekommendera att man använder en mellanpart för affären (t.ex Rocker, Swiftcourt), eller signerar digitalt mha BankID.
Tycker du en annons eller annonsör verkar tveksam - kontakta Utsidan