Har tappat fart med bloggen mycket beroende på att jag haft svårt att få ut inläggen av nån anledning.
Nåväl jag försöker igen . Man ska ju inte ge sig så lätt.!!!!!!
JAg är sjuk. Feber, hosta snuva sen en dryg vecka tillbaka. Ni vet , hur kul är det?
Jga har gjort debut inom kajaksporten och det var en stor gäldje inte minst för mina gruppkamrater som fick sig några mycket goda skratt, på min beskostnad så att säga.
Vi fick alltså börja med att men hjälp av flottör, (dvs en flytväst för paddeln )med vilkens hjälp man skulle ta sig upp i kajaken. efter att ha snurrat runt bakom sittbrunnen i en graciös priuett. Att jag lyckades med detta 2 ggr ser jag nog som det strörsta av alla under. Men frösöken att göra dessa lockade till många glada skratt i omgivningen
Sen skulle vi göra kamraträddning. JA det var ju samma ide men då skulle kamraten hålla kajaken på rätt köl. Stackars min kamrat!!! Men även detta lyckades jag med efter några försök.
JA nör man väl satt i kajaken i badhuset och fick paddla lite då var det ju härligt men att ta sig i och ur krävde sin kvinna!!!! jag vet inte om jag är den kvinnan???
Nåväl.. Det var roligt att prova och man vet ju inte innan hur det ska vara. Vi får se vad fortsättningen blir av detta,
I mina feberdimmor råkade jag hitta en Turist tidning med turåkning som TEMA. BIlderna, beskrivningarna gjorde att jag tog fram fjällkartorna och drömde mig bort.
Letade längs fjälldalar och såg för mitt inre de vita vidderna
Webkameror är ju en fantastisk uppfinning när man är ute på en fantasiresa så där från sjuksängen. Absiko, Kebnekaise Hemavan Ja man färdas snabbt över vidderna i cyberrymden.
Nej nu hoppas jag att blir frisk på riktigt.
HA DET!!!!
Ni verkar ha tagit de värsta bitarna på kursen först.
Jag har ännu aldrig hamnat i det läget att behöva praktisera dessa manövrar på riktigt,och det efter drygt 30 kajakår..